Ciąża i laktacja kontra medycyna estetyczna

 


Każda z nas chce wyglądać pięknie. Codziennie dbamy o skórę, paznokcie, włosy, dokładnie nakładamy makijaż i co wieczór oddajemy się prawidłowej pielęgnacji. Okres, który prowadzi do prawdziwego zawirowania w kwestii wyglądu to ciąża. Choć jest to czas, na który wiele kobiet czeka z niecierpliwością, oprócz radości z przyszłego maleństwa, części z nas towarzyszy uczucie niepokoju. Dotyczy to naturalnie nie tylko wychowania potomka, ale też obawy o stan naszego ciała po przyjściu dziecka na świat. Każda kobieta powinna być świadoma konsekwencji tego wspaniałego czasu, aby móc odpowiednio się przygotować. W zadbaniu o piękny wygląd pomogą odpowiednie kosmetyki i zabiegi medycyny estetycznej.

Wiele kobiet w okresie ciąży skarży się na kilka dolegliwości, które dotykają wizualny aspekt organizmu. Przede wszystkim dotyczą one kondycji skóry – niektóre panie naturalnie pięknieją, większość jednak zmaga się ze zmianami skórnymi, takimi jak trądzik, czy przesuszenie. Spowodowane jest to burzą hormonów, która zachodzi w ciele i dezorganizuje działanie niektórych czynników. Hormony wiążą się też z zatrzymywaniem wody w organizmie, a to następnie prowadzi do powstawania cellulitu. Ponadto, w okresie po ciąży zmorą wielu mam są widoczne rozstępy. Choć wszystkie te niepożądane efekty ciąży brzmią odstraszająco, sporo z nich można zminimalizować za pomocą odpowiednich zabiegów – duża część będzie odpowiednia również dla pań w ciąży lub karmiących piersią.

Zabiegi niewskazane dla mam
Kobiety, które spodziewają się dziecka, powinny odczekać z decyzją na zabieg medycyny estetycznej do końca pierwszego trymestru. Przede wszystkim zarówno w okresie ciąży, jak i laktacji powinno unikać się preparatów o intensywnym zapachu i działających drażniąco na skórę. Do zakazanych zabiegów należy też wampirzy lifting, wypełnianie zmarszczek, zabiegi, w których wykorzystywany jest kwas hialuronowy, kwas polimlekowy, kolagen, fale radiowe i ultradźwięki. Intensywne peelingi chemiczne również powinnyśmy odłożyć na później. Niektóre z tych działań mogą zaszkodzić rosnącemu dziecku, inne substancje natomiast przenikają do mleka matki, dlatego też każdorazowo przed zabiegiem należy udać się do sprawdzonego salony i poinformować kosmetyczkę o swoim stanie.

Na to możemy sobie pozwolić
Jeśli w okresie ciąży zauważamy pierwsze oznaki tego, że nasze ciało zmienia się na niekorzyść – już na tym etapie należy podjąć pierwsze kroki, które zminimalizują niechciane elementy. Jednym z zabiegów, który stanowi świetny wybór dla osób spodziewających się dziecka, jest lipoliza iniekcyjna. Podany preparat prowadzi do rozpuszczenia komórek tłuszczu, dlatego też pomoże zwalczyć niechcianą tkankę, jednocześnie minimalizując widoczność cellulity. Zabieg powinien być co kilka tygodni powtarzany.
Do najbardziej nielubianych przez mamy zmian należą rozstępy – nic dziwnego, wkońcu, nawet jeśli mamy idealnie szczupłą sylwetkę, możemy czuć się niekomfortowo z tego rodzaju zmianami skórnymi. Im szybciej zajmiemy się prawidłową profilaktyką ciała, tym mniejsze konsekwencje zobaczymy po porodzie, dlatego też z rozstępami powinniśmy zacząć walczyć już w trakcie ciąży. Odpowiednie kosmetyki pomogą w pobudzeniu elastyczności skóry, a dodatkowo zastosowane po porodzie zabiegi, takie jak radiofrekwencja mikroigłowa zmniejszy wiotkość skóry, jednocześnie wpływając na jej prawidłowe napięcie. Do proponowanych po ciąży zabiegów należą też m.in. karboksyterapia, liposukcja ultradźwiękowa, czy mezoterapia.

Wyższy komfort życia
Zabiegi estetyczne nie tylko podwyższą naszą pewność siebie, ale przede wszystkim pomogą ciału dojść do ładu po porodzie. Kobiety, które zostały poddane zabiegowi cesarskiego cięcia, będą prawdopodobnie mierzyć się z blizną, odznaczającą się na tle reszty skóry. Spora część pań doświadczy również nacięcia krocza. Wówczas można skorzystać z takich zabiegów jak laser frakcyjny czy Dermapen. Inne intymne problemy dotyczą m.in. luźności pochwy, dlatego też coraz więcej salonów oferuje usługi związane z laserowym obkurczaniem pochwy lub liftingiem tych rejonów ciała.
Nie można ukryć, że przyszłe mamy czeka jeden z najbardziej ekscytujących okresów w życiu. Jednak jak niemal każdy niezwykły moment i ciąża nie jest pozbawiona wad. Dlatego też im bardziej jesteśmy świadome nadchodzących niedogodności, tym lepiej możemy się na nie przygotować – a tym samym cieszyć zarówno macierzyństwem, jak i doskonałym ciałem.

 

Autor: Natalia Setecka, Sklep-Intymny.pl